Katy Abete
Athletics Communications & Media Coordinator
Jesus Abrego
Teacher: Chemistry, Honors Chemistry, AP Chemistry, AP Computer Science - UD Room 11. Chemistry Club Moderator
Leslie Abrego
Teacher: Religion 7, Religion 8, Computer Literacy, Scripture Club Moderator - Room 105
Israel Barela
Chief of Maintenance Operations
Donna Barron
Vice President of Academy Advancement and Alumni Affairs
Leatrice Bradford
Registrar, Bowling Club, & Model UN Moderator
Rafael Cantu
Teacher: Pre-Cal, Honors Geometry, Geometry, and Algebra
Tony Cantu '75
Director of Campus Ministry - World Religion, Call to Ministry, Campus Ministry, Missions Moderator Room 115 & Room 119
Monique Carre '87
Physical Education Dept. Chair, Teacher: PE-7 & 8, Health & Fitness - Room 102 & Room 25
Tony Chavez '80
Maintenance Foreman
Olga Cisneros
Counselor 11th & 12th Grades - UD Room 134
Mathew Curoe
ACE English Teacher
Letty Davila
Teacher: US History 8, Texas History - Room 109
Linda De los Santos
Assistant to the Principal, Admin- Room 117
Marisol DeLuze
Director of Admissions
Enis Daniela Espinosa '00
Science Department Chair
Dr. Stella Filizola
Math Dept Chair
Felipa Gamez
Executive Asst. to the President, Admin-Room 101A
Manuel Gamez
Modern Languages Dept Chair, Advanced Spanish, AP Spanish Language - UD Room 104. Sociedad Honoraria Hispanica Moderator, Montagne Scholars Moderator
Alonzo Garza
Teacher: 2D Design, 3D Design, Art 8, Art 7 - Room M150
Brother Francis Garza '58
Administrative Support Specialist
Eric Gonzales
Teacher: 7th & 9th Grade English
Mario Gonzalez
Computer / Technology Tech, Valley IT Solutions
Edith Guerra
Teacher: AP Spanish Literature, Intermediate Spanish, Beginner Spanish, College Readiness, Student Council Moderator - Room 105
Kevin Hickson
Social Studies Dept. Chair - American Culture, Modern History, World History, Honors World History, American Government - Rm. UD 21
Lindsay Irwin
Director of Counseling: 9th and 10th Grade Counselor - UD Room 107 - UD Room 158
Joseph LoGiudice
Teacher: 8th & 12th Grade Religion
Teddy Lopez '87
Teacher: PE Boys 7&8, Health, AP Psychology - MD Gym
Mary Beth Martin
Religion Dept. Chair: Religion 10, English 12, Rotary Interact Club Moderator, Good Neighbor Service Project Coordinator - UD Room 103
Marcia Martinez '88
Comptroller
Andy Miller
Teacher: Physics, AP Physics, Honors Physics - UD Room 116, Astronomy Club Moderator
Lupita Montoya
Business Manager, Admin- Room 107
Michael Motyl
President
Rosendo Munoz
Teacher: AP Human Geography, Economics, World Geography, and U.S. History
Steven Najera
Teacher: 9th Grade Religion
Roberta Pacheco
Teacher: Technology Across the Curriculum Coordinator, Computer Science, Digital Media - Room 125, Hound Collar & Project RED Moderator
Pamela Quantz
UD Librarian, UD-139, Book Club Moderator, Technology Club Moderator, Library Aide Internship Course
Destiny Rodriguez '08
Advancement and Admissions Associate
Ida Saenz
Learning Center Director
Lupita Schlater
Finance Office Associate, Admin-109
Gloria Schlatter
Teacher: Math
Celeste Solis
Teacher: Social Justice
Kayleigh Sommer
Director of Communication
Faviola Sosa
Teacher: Algebra 1, Pre Algebra 7, Honors Pre Algebra, Honors Algebra 1 - UD Room 114.
Lark Starkey
COVID-19 Coordinator & Athletic Trainer
Zachary Stutts
Teacher: Performing Arts
Celia Torres
Administrative Assistant at the Middle Division
Melissa Valadez '90
Principal
Markus Villanueva '16
Teacher: Biology, Honors Biology, 7th grade Physical Science
Tino Villarreal '99
Director of Athletic Programs
Vilma Wolfe
Counselor 7th & 8th Grades, College Counselor, PPLT Moderator, Say What Bloodhounds Moderator